Na počátku byli dva přátelé, Frédéric Brun a Gilles Pommereuil, oba studenti z INPG, Grenoble Institute of Technology – Francie. Oba byli součástí univerzitního orchestru. Frédéric hrál housle a Gilles byl dirigent.

Od té doby technologie změnila způsob, jakým hudbu lidé dělají. Tento trend se však v 60. letech zrychlil. Na konci 90. let bylo jasné, že se nezastaví.

Frédéric a Gilles, oba inženýři, sdíleli tuto vizi, že technologie může otevřít hudební tvorbu všem. Jejich první produkt, Storm, byl všestranné virtuální studio, které každému umožnilo snadno vytvářet hudbu za málo peněz.

Od roku 2003 začala Arturia pracovat na vytváření legendárních analogových syntezátorů v digitálním formátu. Jejich první softwarový synth, Modular V, byl kritikmi uznávaný a stal se velkým úspěchem. V následujících letech bylo vydáno několik dalších softwarových nástrojů, které umožnily mnoha hudebníkům přístup k legendárním zvukům a kreativním možnostem, o kterých dokázali jen snít.

Softwarové syntezátory Arturia jsou založeny na technologii TAE® (True Analog Emulation), což je moderní patentovaná technologie umožňující přesné modelování chování analogových obvodů na osobních počítačích. Vyvinutý týmem Arturia pro zpracování signálů, tato technologie byla použita k úspěšné obnově zvuků vytvořených mnoha klasickými analogovými syntezátory. Stále se vyvíjí a stává se přesnější každým rokem.

V roce 2009 společnost Arturia představila Origin, velmi ambiciózní hardwarový syntezátor. Původ byl nazván «Frankensynth», «svatý grál všech Synth», «nejmodernější syntezátor vůbec» …. protože nabízí rozsáhlou sbírku modulů z minulosti a současnosti, které můžete kombinovat a vytvořit vlastní patch syntetizátoru.

V následujících letech byla Arturia mezi prvními ve svém oboru, aby viděla potenciál integrace nativního softwaru a vyhrazeného hardwaru.

S vydáním Analog Experience Factory, pak Spark Creative Drum Machine, pak Keylabs a MiniLab, byl vytvořen tento trend nabízet hudebním umělcům to nejlepší ze světa softwaru a hardwaru. Cílem bylo opět přinést každému hudebníkovi velkou zkušenost za rozumnou cenu, a to díky velmi omezené složitosti.

Společnost Arturia pokračovala ve vyvíjení nových produktů a přišla s linkou Brute v roce 2012. Kdo by očekával, že společnost známá pro vytváření analogových syntezátorů přinese vlastní analogové syntezátory? Nejen, že se MiniBrute okamžitě stal průmyslovým mezníkem, ale to byl bod, který přinesl analogové syntezátory a pomohl objevit produktovou kategorii.

Příběh pokračuje. Ale hodnoty zůstávají. Máme rádi vytváření skvělých produktů, nástrojů, které jsou inspirativní a podporují tvůrčí workflow. Poskytujeme je za přiměřenou cenu, abychom zajistili, že každý může vytvářet a provádět. Protože každý má nárok na hudbu.